uczyć bhp? Tak czy nie? - pierwsza pomoc

kursy bhp online

Odzież ochronna w pracy

Zapewnienie odpowiednich warunków pracy jest jednym z ważniejszych obowiązków pracodawcy wobec pracowników. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy określają odpowiednie normy, które pracodawca musi spełnić wobec pracowników. Jednym ze świadcz

uczyć bhp? Tak czy nie? - pierwsza pomoc kursy bhp online
eń, zawartych w przepisach BHP, jest zapewnienie odpowiednich środków ochronnych dla pracowników w postaci odzieży i obuwia, jeśli w danej pracy osoba jest narażona na kontakt ze szkodliwymi środkami i czynnikami środowiska pracy. Także w przypadku ryzyka zniszczenia lub zabrudzenia odzieży własnej pracowników, pracodawca ma obowiązek zapewnić odpowiedni ubiór i obuwie do wykonywanej pracy, w postaci tak zwanej odzieży i obuwia roboczego. Wszystkie środki ochrony zapewniane pracownikom są własnością zakładu pracy, czyli pracodawcy, na nim to więc spoczywa obowiązek ich czyszczenia i utrzymywania ich higieny zgodnie z przepisami sanitarnymi. Świadczenia, wynikające z przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, dotyczące zapewnienia odpowiednich środków ochrony i odzieży roboczej, są obowiązkiem pracodawcy.


Audyty PPOŻ

Mianem audytu określa się niezależną ocenę danej organizacja, projektu, systemu lub procesu, które podlegają wyznaczonym normom, najczęściej regulowanymi przez przepisy prawne. Audyt ochrony przeciwpożarowej jest więc oceną z tego zakresu. Przeprowadzenie takiego audytu można zlecić firmom, które zajmują się także przepisami BHP, dlatego że często świadczą również usługi z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Celem takiego audytu z zakresu ochrony przeciwpożarowej jest przeprowadzenie analizy stanu faktycznego bezpieczeństwa pożarowego oraz zgodności z panującymi przepisami. Prowadzona przez profesjonalistów ocena jest miarodajnym wynikiem, który określa czy zostały spełnione obowiązujące wymagania. Regularne przeprowadzania audyty ochrony przeciwpożarowej zwiększa bezpieczeństwo w razie ewentualnego pożaru. Audyt PPOŻ pozwala zidentyfikować wszelkie niedopatrzenia i dociągnięcia w tym zakresie. Poprzez wskazanie nieprawidłowości możliwe staje się ich jak najszybsze naprostowanie, co zwiększy bezpieczeństwo w pracy,


Instrukcje bezpieczeństwa pożarowego

Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego jest jednym z elementów dotyczących ochrony przeciwpożarowej. Odpowiednio opracowana instrukcja jest ważna w miejscach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej, ponieważ zwiększa poziom bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Czym jednak dokładnie jest taka instrukcja? Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego to nic innego, jak wskazanie użytkownikom obiektu urządzeń przeciwpożarowych oraz gaśnic, a także możliwych dróg ewakuacyjnych w przypadku nieoczekiwanego zagrożenia i konieczności jak najszybszego opuszczenia budynku. Opracowanie takiej instrukcji przeciwpożarowej można zlecić odpowiedniej firmie, zajmującej się również bezpieczeństwem i higieną pracy oraz ochroną przeciwpożarową. Zlecenie opracowania instrukcji specjalistom z zakresu PPOŻ z pewnością jest dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa w miejscu pracy. W przypadku konieczności przeprowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych, dzięki właściwie sporządzonej instrukcji bezpieczeństwa pożarowego, straż pożarna jest w stanie szybciej i skuteczniej interweniować.


Klasyfikacja szkoleń z pierwszej pomocy

Firmy zajmujące się szkoleniami BHP bardzo często posiadają także w swojej ofercie usługi związane z udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej. Szkolenia z pierwszej pomocy są niezwykle przydatne w życiu społecznym z tego powodu, że wiedza wyniesiona z takich szkoleń pozwoli na podjęcie odpowiednich działań w razie jakiegokolwiek wypadku. Same szkolenia można podzielić na kilka typów, skierowanych do danej grupy uczestników. Najbardziej podstawowym kursem pierwszej pomocy przedmedycznej jest szkolenie wyznaczonych pracowników do udzielenia pomocy w razie wypadku w miejscu pracy. Innymi słowy każdy zwykły pracownik jakiegoś zakładu może wziąć udział w takim szkoleniu. Bardziej specjalistyczne szkolenia obejmują kursy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej EFR, które pozwala na zdobycie konkretnego zaświadczenia o ukończonym kursie. Inny podział szkoleń bierze pod uwagę wiek danej grupy docelowej. Można wyróżnić szkolenia z zakresu pierwszej pomocy dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych.


Próbne ćwiczenia ewakuacyjne

Przebieg akcji ewakuacyjnej, w razie pożaru czy też innego niebezpiecznego wypadku, w dużej mierze zależy od wiedzy osób przebywających w danym budynku. Istotnym czynnikiem przy ewakuacji jest znajomość najkrótszej drogi ewakuacyjnej, umożliwiającej bezpieczne wyjście z budynku. Próbne ćwiczenia ewakuacyjne są wymogiem w placówkach edukacyjnych, w których są one okresowo przeprowadzane z uwzględnieniem skuteczności i czasu ewakuacji. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku firm i przedsiębiorstw. Pracodawca może zatrudnić wykwalifikowane osoby do przeprowadzenia ćwiczeń ewakuacyjnych. Firmy zajmujące się szkoleniami z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej mogą przeprowadzać takie próbne ćwiczenia. W ramach szkolenia PPOŻ oferowane są próbne ćwiczenia ewakuacyjne. Dzięki takiej próbnej ewakuacji można wskazać błędy koordynacji i je skorygować. Ponadto ćwiczenia praktycznie z zakresu ochrony przeciwpożarowej pozwalają uporządkować i zastosować wiedzę teoretyczną w praktyce.



© 2019 http://pierwsza-pomoc.kreskowka.com.pl/